Parlament Irlandii nalega na zakaz importu nielegalnych produktów izraelskich

źródło: http://alethonews.wordpress.com/2012/09/20/irish-parliament-pushes-for-ban-on-illegal-israeli-products/

Irlandzki komitet parlamentarny ds stosunków handlowych wyszedł z jednogłośną inicjatywą zakazu importu z nielegalnych osiedli izraelskich, doniósł The Irish Times.

Komitet właśnie zajmuje się pisaniem w tej sprawie oficjalnego pisma do wicepremiera oraz ministra spraw zagranicznych, Eamonna Gilmore’a, wzywającego do wprowadzenia krajowego zakazu.

Zakaz importu z izraelskich nielegalnych osiedli przez Irlandię jest ważnym krokiem w sprawie apelu Palestyńskiego do globalnego bojkotu izraelskiej okupacji. Apel zgłoszony w 2005 r. skierowany jest do osób i grup osób, aby bojkotować produkty, firmy i instytucje, jakie popierają łamanie praw Palestyńczyków w Palestynie.

Akcja bojkotu dotyczy też skłaniania firm do zrywania umów z korporacjami zamieszanymi w represje wobec Palestyńczyków oraz domaganie się od państw narzucenia sankcji gospodarczych na izrael za tworzenie polityki dyskryminacyjnej.

W swej krótkiej historii, izrael ma jednak długą historię, jeśli chodzi o ciemiężenie rodowitych Palestyńczyków, i stało się to praktyką od chwili utworzenia tego państwa w 1948 r., gdy wiele tysięcy Palestyńczyków, którzy nie zostali wygnani ze swojej ojczyzny, znalazło się pod niemal 20-letnią władzą wojskową. Palestyńczycy na terytoriach okupowanych przez izrael w 1967 r., zostali poddani działaniu śmiercionośnego dla nich prawa stanu wojennego.

Szybko rosnąca lista ugrupowań zwraca się z wezwaniem do bojkotu, w tym wiele dużych europejskich związków zawodowych oraz wielu znanych w świecie artystów. Wiele związków studenckich w Ameryce Północnej w ostatnich miesiącach głosowało za tym, aby ich uczelnie zerwały związki biznesowe z firmami działającymi na Palestyńskich terenach okupowanych. Jeden z koncernów międzynarodowych z siedzibą we Francji, Veolia, już przeżywa z tego powodu trudności finansowe, gdyż utracił wielkie kontrakty w Europie za udział w działaniach na tych terytoriach.

Irlandzki senator, Jim Walsh zasugerował, że Irlandia powinna wprowadzić całkowity bojkot. „W szerszej perspektywie, nie powinniśmy jednak zakazywać importu wszystkich izraelskich towarów” powiedział Walsh.

Inny polityk, Eric Byrne domaga się od rządu, aby stał się w UE championem, jaki postawi wniosek o wprowadzenie bojkotu na terenie całej Unii, gdy Irlandia obejmie prezydencję w następnym roku.

“Ten nowy akt działania irlandzkiego parlamentu powinien stać się modelem do zastosowania przez wszystkich twórców prawa w Europie, jacy twierdzą, że dbają o prawa człowieka i poszanowanie prawa międzynarodowego” powiedział członek-założyciel organizacji the Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel, Omar Barghouti.

Palestyński ruch bojkotu wziął sobie za wzorzec kampanię bojkotu BDS wobec reżimu apartheidu w RPA, jaki upadł wskutek napięć gospodarczych i nacisków dyplomatycznych w 1994 r.

7 komentarzy do “Parlament Irlandii nalega na zakaz importu nielegalnych produktów izraelskich

 1. Teusz

  Brawo Irlandia…Coś się dzieje Panie i Panowie, ale to wciąż zbyt mało…modlić się należy, by Polska poszła podobną ścieżką….Myślę iż moje pokolenie, doczeka tych dni…

 2. Zbylu Kołacz

  Ale idea jak najbardziej szczytna i do tego skuteczna ! a gdyby tak wysłać przetłumaczony tekst do tych baranów na wiejskiej ?? pomógł by mi ktoś to zrobić ??

 3. Polak

  Świetna wiadomość. Widać że są jeszcze ludzie, organizacje niezależne. Żydzi jak zwykle zamiast rozważyć przyczyny bojkotu wszystko skwitują dyżurnym kontrargumentem – „odradzający się antysemityzm Europy”. Liga przeciw zniesławieniu spuści swe buldogi ze smyczy i zaczną ujadać w prasie amerykańskiej na „antysemitów w Europie”.
  Pół miliona żydowskich osadników nie ma żadnego prawa do Zachodniego Brzegu Jordanu, nawet Obama stwierdził że Izrael powinnien istnieć w granicach z 1967 roku a to znaczy że Żydzi powinni wynieść się z Jerozolimy Wschodniej oraz całego Zachodniego Brzegu. W polskojęzycznych mediach nigdy nie słyszałem potwierdzenie faktu że Izrael łamie kolejne rezolucje ONZ, to coś musi znaczyć.

 4. Jack Ravenno

  Źle, że do końca nie wiadomo, które firmy są zdecydowanie umoczone w ten geszeft. 729 barcode jest oczywisty a ile jest ukrytego draństwa?

 5. mLn

  to chyba czymś się żydy naraziły masoństwu w Irlandii, tylko żeby teraz żydki nie podpuścili nikogo w Irlandii jak brevika w Norwegii …

 6. Jerzy Ulicki-Rek

  Zbylu Kołacz :
  Ale idea jak najbardziej szczytna i do tego skuteczna ! a gdyby tak wysłać przetłumaczony tekst do tych baranów na wiejskiej ?? pomógł by mi ktoś to zrobić ??

  Zbylu.
  Im nie trzeba tego wysylac bo oni to maja z pierwszej reki 🙂
  Odprawa codzinnie wieczorem u glownego rabina .

Możliwość komentowania jest wyłączona.